Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

İspanya’da Habsburg hanedanının hüküm sürdüğü 17. yüzyılda, Kral IV. Felipe’nin en önemli ressamı olan Diego Velázquez’in yaşamına ve eserlerine ilişkin kapsamlı bir başvuru kitabı. Sanatçının eğitimine, aile yaşamına, etkilerine ve önde gelen tüm eserlerine ışık tutan büyüleyici bir çalışma. Sıradan insanların ve bodegónların ressamı olmaktan, İspanyol kraliyet ailesi portrelerine ve özellikle de en ünlü eseri Nedimeler’le taçlandırdığı başarısına uzanan gelişimini inceleyen bir araştırma. Velázquez’in resimlerine uzman analizleri ve sanatçının üslubu ve tekniğine dair açıklamalar eşliğinde yer verilen muhteşem bir galeri. Velázquez’in, çağdaşlarının ve ondan etkilenmiş Manet ve Degas gibi sonraki sanatçıların 500 seçkin çalışması.

Pablo Picasso ve Salvador Dali’nin en büyük İspanyol ressam olarak nitelendirdiği Diego Rodríguez de Silva yVelázquez, 1599 yılında Sevilla’da doğdu. Dil ve felsefe eğitimi aldı; fakat öylesine muazzam bir sanat yeteneği sergiledi ki, 11 yaşındayken sanatçı Francisco Herrera ile resim üzerine çalışmaya başladı. Ertesi yıl, perspektif ve oran üzerine eğitim almak için Francisco Pacheco’nun atölyesine çırak oldu. Pachoco’nun dolaysız gerçekçiliği, Velázquez’in müstakbel eserlerine damga vuracaktı. Henüz 1620 yılında Sevilla’da nam saldı ve başta Yumurta Pişiren İhtiyar Kadın gibi çok sayıda tür resmi, Müneccim Kralların Tapınması ve Marta ve Meryem’in Evinde İsa gibi dinsel eserler üretti.

Bu bilgilendirici kitabın ilk bölümü, Velázquez’in eserlerini verdiği dönemin tarihsel koşullarına detaylı bir bakış sunar. Velázquez, Tiziano ve Caravaggio hayranıydı; onların resimlerinden etkilenerek, kendi eserlerine çarpıcı ışık-gölge oyunları ekledi. İtalya’ya yaptığı seyahat, Papa X. Innocentius’u resmetmesiyle sonuçlandı. Madrid’e döndüğünde, Las .Meninas’ı (Nedimeler) yarattı.

Kitabın ikinci bölümünde, sanatçının ve hem onu etkilemiş hem de ondan ilham almış diğer sanatçıların eserlerinden oluşan harika bir galeri yer almaktadır…

 

Çevirmen : Selin Dingiloğlu
Orijinal Adı : Velázquez – His Life and Works in 500 Images
Yılı : 2017
ISBN : 9786053329107
Genişlik : 22,5
Yükseklik : 29
Sayfa Sayısı : 256


"Susie Hodge" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

i Sanat

i Sanat

Susie Hodge
Etiket Fiyatı : 40.00 TL

30.00 TL