Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Yergiler – Saturae (Latince-Türkçe) Ciltli

Iuvenalis (Decimus Iunius Iuvenalis) (İS 55-İS 140 civarı); yergili şiir türünde ürün veren Romalı şairlerin en ünlüsüdür. Toplam 16 yergili şiirinde, çevresine büyük korku salan İmparator Domitianus’un ve onu izleyen Traianus ve Hadrianus’un dönemlerinde Roma’daki yaşamı ele alan Iuvenalis, daha çok Roma kentindeki toplumsal yozlaşmayla insanların budalalıklarını ve acımasızlıklarını hedef aldı.

Prof. Dr. Çiğdem Dürüşken: İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı öğretim üyesidir. Cicero’dan Dostluk Üzerine, Seneca’dan Tanrısal Öngörü gibi Latin edebiyatından çevirileri, Antikçağ’da Doğan Bir Eğitim Sistemi – Roma’da Rhetorica Eğitimi (1995) ve Roma’nın Gizem Dinleri (2001) adlı telif yapıtları bulunmaktadır.

Alova (Erdal): 1952’de Ankara’da doğdu. İlk şiir kitabı En Son Çıkan Şarkılar’dan (1980)  Toplu Şiirleri Dizeler’e (2001) şiir kitapları, çevirileri ve antolojileriyle tanındı.

Çevirmen : Çiğdem Dürüşken, Erdal Alova
Orijinal Adı : Saturae
Yılı : 2006
ISBN : 9789754587791
Genişlik : 13
Yükseklik : 21,5
Sayfa Sayısı : 266


"Decimus Iunius Iuvenalis" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.