350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri

Etiket Fiyatı : 50.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

37.50  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri

Edgar Allan Poe (1809-1849): Topu topu kırk yıl süren çalkantılı yaşantısına karşın şiirleri, öyküleri ve denemeleriyle, çığır açıcı etkisini günümüzde de sürdüren en önemli 19. yüzyıl yazarlarındandır. Elinizdeki kitaptaysa; akıl yürütme ve çözümleme teknikleriyle, Poe’nun dünya edebiyatına armağan ettiği ilk dedektif Auguste Dupin ve onun üç sıra dışı macerası yer almaktadır.

Memet Fuat (1926-2002); Yeni Dergi ve de Yayınevi kadar, denemeleri, derlemeleri ve çevirileriyle de, tartışmasız, edebiyatımızın en büyük editörlerinden biriydi.

Yurdanur Salman (1937-2020): İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Edebiyat, yazın kuramları ve psikanaliz gibi pek çok alanda Yaptığı çevirilerle J. Berger, S. Sontag, E.A. Poe, E. Fromm, G. Steiner’in de yapıtlarının aralarında yer aldığı otuzdan fazla kitabı Türkçeye kazandırdı. İstanbul Boğaziçi ve Atatürk üniversitelerinde çeviri ve İngilizce dersleri verdi. Kuram dergisini çakardı. Yeni Dergi, Adam Öykü, Yazko Çeviri dergilerinde çeviri ve yazları yayımlandı. Titiz ve verimli çalışmalarıyla kültür hayatımıza büyük katkıları oldu.

Deniz Hakyemez (1975); Bugüne dek Swift’ten Nadine Gordimer’a yaptığı çevirilerle, ustalarından aldığı bayrağı en iyi biçimde taşıyacağını kanıtlamış yeni kuşak çevirmenlerindendir.

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri İçindekiler

Morgue Sokağı Cinayeti
Marie Rogêt’nin Gizemi
Çalınan Mektup

 

Morgue Sokağı Cinayeti
Çözümleme diye adlandırdığımız düşlünce gücünün kendisi çözümlenmeye pek elverişli değildir. Onu sadece, vardığınız sonuçlarla değerlendirebiliriz. Bildiğimiz bir şey de şu: Çözümleme gücüne aşırı derecede sahip olmak, insanoğlu için her zaman gerçek bir tat kaynağıdır. Güçlü bir adam nasıl vücudu ile övünür, adalelerini çalıştıran hareketlerden hoşlanırsa, çözümleyici de karmakarışık şeylerin içinden çıkmaya çalışarak kafa yormaktan hoşlanır. Yeteneğini göstermesine yarayacak en saçma işlerden bile tat alır. Bilmecelere, bulmacalara, anlaşılmaz yazılara pek düşkündür; bunları çözerken o derece beceriklilik gösterir ki, alelade kimselere doğaüstü bir iş yapıyormuş gibi gelir. Yöntemli düşünceyle vardığı sonuçların havasında, gerçekten de bir içe doğmuşluk vardır. Bu çözümleme yeteneğinin canlanmasına, herhalde matematiğin, hele onun en yüksek kolu olan ve karışık işlemleri var diye –adeta değerini artırmak içinmiş gibi– yanlış olarak analitik dediğimiz çeşidinin çok etkisi vardır. Gene de, aslında hesaplamak, çözümlemek demek değildir. Örnekse, bir satranç oyuncusu hiç çözümleme yapmadan bazı hesaplamalar yapar. Şunu da söylemeli: Satranç oyununun düşünce üzerindeki etkileri çok yanlış anlaşılmıştır…

Çevirmen
Yılı
: 2006
ISBN
: 9789754588101
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 20,5
Sayfa Sayısı
: 136

Edebiyat Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Edgar Allan Poe Diğer KitaplarıEdgar Allan Poe Kitapları