Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Gençlik – Ciltli 

Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Anna Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş’in büyük yazarı, yaşamının son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara da verdi. Bu dönemde yazdığı roman ve öykülerinde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurguyla ele aldı. Tolstoy’un yarı otobiyografik denebilecek üçlemesinin (Çocukluk, İlkgençlik, Gençlik) son kitabı olan Gençlik, ilk kez 1857 yılında Sovremennik dergisinde yayımlandı. Tolstoy son kitapta kahramanının üniversiteyle, farklı bir sosyal çevreyle, aşkla tanışmasını, gittikçe genişleyen ufkunu, ilk iki kitaptaki gibi son derece samimi, etkili bir dille anlatır. Gençlik, Tolstoy’u çağdaşlarından ayıran gözlem gücünün ve artık yazarın alâmetifarikası haline gelen sade, çarpıcı üslubunun öne çıktığı ilk eserlerden biridir.

Ayşe Hacıhasanoğlu (1952): DTCF Rus Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Bir süre SSCB Büyükelçiliği Basın Bürosu’nda çevirmen olarak çalıştı. Edebiyat ve sosyal bilimler alanında çeviriler yaptı. Dostoyevski, Tolstoy, Gorki, Bagirov eserlerini Türkçeye kazandırdığı yazarlar arasında yer almaktadır.

 

I. Bölüm

Neyi Gençliğin Başlangıcı Olarak Görüyorum?

Dmitriy’le dostluğumun benim için yaşam üzerine, yaşamın amacı ve yaşamla ilgili görüşler üzerine yeni bir bakış açısı ortaya koyduğunu söylemiştim. Bu bakış açısının özü, insanın görevinin ahlaki yetkinleşme isteği, bu yetkinleşmenin gerçekleşmesinin de gayet mümkün, kolay ve ebedî olduğuna inançtı. Ancak ben hâlâ bu inançtan kaynaklanan yeni düşünceleri yalnızca keşfetmekten, gelecekteki ahlaki faaliyetimle ilgili parlak planlar kurmaktan zevk alıyordum ve yaşamım yine incir çekirdeğini doldurmaz, karmakarışık, boş işlerle geçiyordu.

Bazen kendi kendime fısıltıyla büyüleyici Mitya diye adlandırdığım ve taparcasına sevdiğim dostum Dmitriy’le sohbetlerimizde ele aldığımız erdemli düşünceler henüz duygularımın değil, yalnızca aklımın hoşuna gidiyordu…

Çevirmen : Ayşe Hacıhasanoğlu
Yılı : 2015
ISBN : 9786053325383
Genişlik : 12,5
Yükseklik : 20,5
Sayfa Sayısı : 256


"Lev Nikolayeviç Tolstoy" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Kazaklar

Kazaklar

Lev Nikolayeviç Tolstoy
Etiket Fiyatı : 19.00 TL

14.25 TL

Tukendi Kazaklar – Ciltli

Kazaklar – Ciltli

Lev Nikolayeviç Tolstoy
Etiket Fiyatı : 38.00 TL

28.50 TL

Savaş ve Barış 2 Cilt

Savaş ve Barış 2 Cilt

Lev Nikolayeviç Tolstoy
Etiket Fiyatı : 45.00 TL

33.75 TL

Gençlik

Gençlik

Lev Nikolayeviç Tolstoy
Etiket Fiyatı : 16.00 TL

12.00 TL

Tukendi İlkgençlik – Ciltli

İlkgençlik – Ciltli

Lev Nikolayeviç Tolstoy
Etiket Fiyatı : 27.00 TL

20.25 TL