Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Sarıkamış Muharebeleri’nin Enver Paşa’dan sonra gelen ikinci ismi olan ve kendisi de Sarıkamış bozgununun hemen ardından can veren 3. Ordu Kumandanı Hafız Hakkı Paşa’nın Birinci Dünya Savaşı’na girişimiz ile Şark Cephesi’nde uğradığımız büyük mağlubiyeti anlattığı, askeri tarihimiz bakımından son derece önem taşıyan ama tam bir asır boyunca saklı kalan günlüğünün tam metni ve tıpkıbasımı.

İçindekiler

Yayınlayanın önsözü

Günlük

Belgeler

Dizin

Albüm

Tıpkıbasım

Sarıkamış Muharebeleri’nin Enver Paşa’dan sonra gelen ikinci ismi olan Hafız Hakkı Paşa’nın Osmanlı İmparatorluğu’nun Dünya Savaşı’na girişi ile Sarıkamış bozgununu yazdığı günlüklerinin yayını, tarihin garip bir tecellisi ile, bozgunun tam 100. yıldönümüne tesadüf ediyor.

Bu önsözde Sarıkamış Muharebeleri’ni anlatacak yahut bir değerlendirmeye girişecek değilim; zira Sarıkamış, üzerinde bir asır sonra bile çeşitli yorumların yapıldığı, hâlâ neticeye bağlanamamış ve hattâ şehid sayısı üzerinde bile taraflı tartışmaların yaşandığı bir muamma gibidir.

Dolayısı ile bu önsözün Hafız Hakkı Paşa’nın mevcudiyeti bilinen ama muhteviyatı şimdiye kadar yayınlanmayan günlüklerinin genel bir tanıtımı ile günlükteki bazı bilgilere peşinen dikkat çekerek okuyucunun yapacağı değerlendirmeye bir kolaylık sağlanması maksadı ile kaleme alınmış olduğunu ifade etmem gerekiyor.

Sarıkamış faciası Türk kamuoyu için uzun seneler tam bir sır olarak kalmış, halk facianın değil ayrıntılarından, yaşanıp yaşanmadığından bile seneler boyunca haberdar olamamıştır ve bu bihaberliğin sebebi, basına bozgunun hemen ardından uygulanan sansürdür..

Murat Bardakçı

Hazırlayan : Murat Bardakçı
Yılı : 2014
ISBN : 9786053323440
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 244


"Murat Bardakçı" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Yıkılış ve Kuruluş

Yıkılış ve Kuruluş

Murat Bardakçı
Etiket Fiyatı : 150.00 TL

112.50 TL

Safiye – Ciltli

Safiye – Ciltli

Murat Bardakçı
Etiket Fiyatı : 65.00 TL

48.75 TL

Safiye

Safiye

Murat Bardakçı
Etiket Fiyatı : 32.00 TL

24.00 TL

Tukendi Enver – Ciltli

Enver – Ciltli

Murat Bardakçı
Etiket Fiyatı : 50.00 TL

37.50 TL

Enver

Enver

Murat Bardakçı
Etiket Fiyatı : 38.00 TL

28.50 TL

Tukendi İttihadçı’nın Sandığı Ciltli

İttihadçı’nın Sandığı Ciltli

Murat Bardakçı
Etiket Fiyatı : 44.00 TL

33.00 TL

İttihadçı’nın Sandığı

İttihadçı’nın Sandığı

Murat Bardakçı
Etiket Fiyatı : 34.00 TL

25.50 TL