350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Yıkılış ve Kuruluş

Yıkılış ve Kuruluş
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Yıkılış ve Kuruluş Osmanlı İmparatorluğu’nun Çöküş Ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluş Belgeleri

Bir tarihî metin yayını olan bu kitapta Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışı ve Cumhuriyet’in doğuşu ile ilgili belgeler yeralmaktadır.

Bu belgeler arasında Birinci Dünya Savaşı öncesinde Almanya ile imzaladığımız gizli andlaşmalar, dünya savaşına giriş kararımız, cihad-ı mukaddes fetvaları, Mondros Mütarekesi, Sevr Andlaşması, Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a gidiş evrakı, İstanbul ile İzmir’in işgal notaları, yine Mustafa Kemal Paşa’nın “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emri, Misak-ı Millî, ilk Teşkilât-ı Esasiye Kanunu, Lozan Andlaşması ve Cumhuriyet’in ilân belgesi ile daha birçok önemli evrakın orijinallerinin görüntüleri bulunmakta ve çoğu şimdiye kadar arşivlerde kapalı kalmış olan bu belgelerin bazıları ilk defa yayınlanmaktadır.

Önsöz

Yıkılış ve Kuruluş bir tarih kitabı değil, görsel ağırlıklı bir tarihî belgeler yayınıdır. Yayının maksadı 1914’ten itibaren Türkiye’nin kaderini değiştirip imparatorluğun yıkılışına sebebiyet veren ve tarihe intikal eden altı asırlık devletin küllerinden onun devamı mahiyetinde yeni bir devletin doğmasını sağlayan bazı önemli hadiselerle ilgili olan ama çoğu şimdiye kadar arşivlerde kapalı kalan belgelerin ilk defa neşredilmesidir.

Sahifeler çevrildikçe yayınladığım belgelerin neler oldukları zaten görüleceği için, bu evrak hakkında ayrıca izahata gerek bulunmuyor…

Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılma süreci, Rusya ile altı sene boyunca devam eden yıpratıcı bir savaştan mağlûp olarak çıkmamız üzerine 1774 Temmuz’unda imzalamak zorunda kaldığımız Küçük Kaynarca Andlaşması ile başlar…

 

 

Yılı
: 2018
ISBN
: 9786052952337
Genişlik
: 23,5
Yükseklik
: 33
Sayfa Sayısı
: 248

Osmanlı ve Öncesi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Murat Bardakçı Diğer KitaplarıMurat Bardakçı Kitapları