Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

David Hume (1711-1776): İskoçyalı filozof ve tarihçi. 12 yaşında kaydolduğu Edinburgh Üniversitesinde hukuk eğitimi alsa da, felsefenin büyüsüne kapıldığından eğitimini yarıda bıraktı. İlk eseri Treatise of Human Nature 1739-1740 yıllarında yayımlandı. 1748 yılında ünlü soruşturmalarının ilk versiyonu olan Philosophical Essays Concerning Human Understanding eseri yayımlandıysa da pek ilgi görmedi. Kütüphane müdürüyken yazmaya başladığı altı ciltlik History of England eseri, felsefi eserlerinden çok daha fazla başarı ve ün kazanmasını sağladı. İktisat konulu denemeleriyle başta yakın dostu Adam Smith olmak üzere liberal iktisatçılar üzerinde de etkili oldu. David Hume, Locke’un ampirizmine, Berkeley’in idealizmine dayanan felsefesiyle, başta Kant olmak üzere kendinden sonraki pek çok filozofu etkilemiştir. İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma Hume’un ilk eserinde incelediği konuların keskin ve açık bir özetini yaptığı, fikirlerin kökeninden özgür iradeye, nedensellik ilkesine dair şüphelerden, mucizelere kadar en ünlü argümanlarını formüle ettiği ustalık dönemin en yetkin eseridir.
Ferit Burak Aydar: İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Aralarında Edward Said, V. İ. Lenin, Gerard Genette ve Georgy Lukacs gibi pek çok önemli yazar, filozof ve siyasetçinin eserlerinin de bulunduğu kırkın üzerinde çevirisi vardır.

 

İçindekiler

I. Bölüm

Felsefenin Farklı Türleri Hakkında

II. Bölüm

Fikirlerin Kökeni Hakkında

III. Bölüm

Fikirlerin Çağrışımları Hakkında

IV. Bölüm

Anlama Yetisinin İşlemlerine Dair Şüpheler

V. Bölüm

Bu Şüphelerin Skeptik Çözümü

VI. Bölüm

Olasılık Hakkında

VII. Bölüm

Zorunlı Bağlantı Fikri Hakkında

VIII. Bölüm

Özgürlük ve Zorunluluk Hakkında

IX. Bölüm

Hayvanların Aklı Hakkında

X. Bölüm

Mucizeler Hakkında

XI. Bölüm

Belirli Bir İnayet ve Bir Müstakbel Durum Hakkında

XII. Bölüm

Akademik ya da Skeptik Felsefe

Çevirmen : Ferit Burak Aydar
Orijinal Adı : An Enquiry Concerning Human Understanding
Yılı : 2017
ISBN : 978605295178-1
Genişlik : 12,5
Yükseklik : 20,5
Sayfa Sayısı : 192


"David Hume" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.