350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma

İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma

Etiket Fiyatı : 58.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

43.50  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma

David Hume (1711-1776): İskoçyalı filozof ve tarihçi. 12 yaşında kaydolduğu Edinburgh Üniversitesinde hukuk eğitimi alsa da, felsefenin büyüsüne kapıldığından eğitimini yarıda bıraktı. İlk eseri Treatise of Human Nature 1739-1740 yıllarında yayımlandı. 1748 yılında ünlü soruşturmalarının ilk versiyonu olan Philosophical Essays Concerning Human Understanding eseri yayımlandıysa da pek ilgi görmedi. Kütüphane müdürüyken yazmaya başladığı altı ciltlik History of England eseri, felsefi eserlerinden çok daha fazla başarı ve ün kazanmasını sağladı. İktisat konulu denemeleriyle başta yakın dostu Adam Smith olmak üzere liberal iktisatçılar üzerinde de etkili oldu. David Hume, Locke’un ampirizmine, Berkeley’in idealizmine dayanan felsefesiyle, başta Kant olmak üzere kendinden sonraki pek çok filozofu etkilemiştir. İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma Hume’un ilk eserinde incelediği konuların keskin ve açık bir özetini yaptığı, fikirlerin kökeninden özgür iradeye, nedensellik ilkesine dair şüphelerden, mucizelere kadar en ünlü argümanlarını formüle ettiği ustalık dönemin en yetkin eseridir.

Ferit Burak Aydar: İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Aralarında Edward Said, V. İ. Lenin, Gerard Genette ve Georgy Lukacs gibi pek çok önemli yazar, filozof ve siyasetçinin eserlerinin de bulunduğu kırkın üzerinde çevirisi vardır.

 

İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma  İçindekiler

I. Bölüm

Felsefenin Farklı Türleri Hakkında

II. Bölüm

Fikirlerin Kökeni Hakkında

III. Bölüm

Fikirlerin Çağrışımları Hakkında

IV. Bölüm

Anlama Yetisinin İşlemlerine Dair Şüpheler

V. Bölüm

Bu Şüphelerin Skeptik Çözümü

VI. Bölüm

Olasılık Hakkında

VII. Bölüm

Zorunlı Bağlantı Fikri Hakkında

VIII. Bölüm

Özgürlük ve Zorunluluk Hakkında

IX. Bölüm

Hayvanların Aklı Hakkında

X. Bölüm

Mucizeler Hakkında

XI. Bölüm

Belirli Bir İnayet ve Bir Müstakbel Durum Hakkında

XII. Bölüm

Akademik ya da Skeptik Felsefe

Takdim

Bu kitapta yer alan ilkelerin ve muhakemelerin çoğu İnsan Doğasına Dair Bir İnceleme adını taşıyan ve yazarın üniversiteden ayrılmadan önce planladığı ve fazla geciktirmeden yazıp baskıya yolladığı üç ciltlik bir eserde yayımlandı. Fakat yazar bu eseri başarılı bulmadığından baskıya çok erken gitmekle hata yaptığını fark etti ve ilk muhakemedeki ve özellikle ifade tarzındaki bazı kusurların düzeltilmiş olduğu umuduyla tüm projeyi aşağıdaki parçalarla baştan tasarladı. Ne var ki yazarın felsefesini yanıtlarıyla şereflendirmiş olan birkaç yazar, en ağır eleştirilerini yazarın hiçbir zaman sahip çıkmadığı bu gençlik eserine yönelttiler ve bu sayede kazandık zehabına kapıldıkları her türlü üstünlük için zafer naraları atmaya giriştiler: Bu tutum her türlü nezaket ve dürüstlük kuralına aykırı olup bağnaz bir gayretkeşin kendisine hak gördüğü şu polemik araçlarının güçlü bir örneğidir. Dolayısıyla yazar yalnızca aşağıdaki parçaların kendi felsefi kanaat ve ilkelerinin temsilcisi olarak görülmesi arzusundadır….

Çevirmen
Orijinal Adı
: An Enquiry Concerning Human Understanding
Yılı
: 2017
ISBN
: 9786052951774
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 20,5
Sayfa Sayısı
: 176

Felsefe Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
David Hume Diğer KitaplarıDavid Hume Kitapları