350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

İyi, Kötü & Ekonomi – Gılgamış’tan Wall Street’e İktisadi Anlam Arayışı

İyi, Kötü & Ekonomi – Gılgamış’tan Wall Street’e İktisadi Anlam Arayışı
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Deutscher Wirtschaftsbuchpreis 2012
(2012 Frankfurt Kitap Fuarı Ödülü)
Tomáš Sedláček, “Ekonomi iyi ve kötü hakkındadır” önermesini tartışan bu kitabıyla ekonomi öğretisini derinden sarsıyor. Günümüzde katı matematik kalıplara sığdırılmak istenen ekonomi “bilimi”nin, aslında kültürel bir fenomen, uygarlığımızın bir ürünü olduğunu; hem zenginlik hem de ahlak teorisi üzerine yazan Adam Smith’le, yani
felsefenin içinde başladığını, tarih, mit, din ve etikle yoğrularak ortaya çıktığını anlatıyor. Sedláček, Gılgamış Destanı’ndan Eski Ahit’e, Descartes ve Adam Smith’ten Dövüş Kulübü ’ne, psikolojiden edebiyata, sinemaya her yerde ekonominin ruhuna ilişkin meta-ekonomik soruların peşine düşüyor:
• Ekonominin anlamı ve amacı nedir?
• Teknik olarak yapabileceğimiz her şeyi etik olarak da yapabilir miyiz?
• Karşılığını ödeyerek iyi olabilir miyiz?
Sedláček, ekonomi biliminin sınırlarını kırıp onu edebiyat, felsefe, şiir, efsaneler gibi çok farklı alanlara açarken ekonomik değeri hesaplama yöntemleri için de farklı bir ufuk sunuyor.
“Ekonomiyi çamur gibi ele alıyor, iki kolunu dirseklerine kadar bu çamura batırıp altüst ederek modern ekonominin altında yatan inançları ve etik değerleri açıklamaya girişiyor.”
The New York Times
“O kadar güzel yazılmış ki… üçte ikisini elimden bırakamadan ve başka hiçbir şeyi düşünemeden okuyuverdim… Elinizden bırakamayacaksınız.”
Samuel Brittan, Financial Times
“Müzik ve matematik hayatımın olmazsa olmazlarıdır, bu yüzden ekonomiye de hep bir yakınlık duymuşumdur. Böyle diyorum ama ekonomi konulu bir kitabın bu kadar ilgiyle okunabileceğini, okumanın bir maceraya dönüşeceğini hiç düşünmemiştim.”
Quincey Jones, müzisyen ve yapımcı
Tomáš Sedláček (1977) Çek Cumhuriyeti’nde Ulusal Ekonomik Konsey’in kurucu üyelerindendir. Karlovy Üniversitesi’nde felsefe ve ekonomi dersleri vermektedir. Komünizmin çöküşünün ardından ilk Çek başkanı olan Václav Havel’e, sonrasında Ekonomi Bakanlığı’na danışmanlık yapmıştır. Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük
bankalardan birinin baş makroekonomistidir. Köşe yazarlığı da yapan Sedláček, ülkesinde tanınmış bir radyo ve televizyon yorumcusudur.

Çevirmen
Orijinal Adı
: Economics of Good and Evil
Orijinal Dili
: İNGİLİZCE
Yılı
: 2017
ISBN
: 9786053329800
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 456

İktisat Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
    Tomáš Sedláček Diğer Kitapları      Tomáš Sedláček Kitapları