400 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
400 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Latife Mustafa Kemal – Uşakizade Köşkü’nden Çankaya Köşkü’ne

Latife Mustafa Kemal – Uşakizade Köşkü’nden Çankaya Köşkü’ne
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ilk ve tek eşi Latife Uşakizade ile 1922 yılında İzmir henüz düşman işgali altındayken Uşakizade Köşkü’ne yapılan bir ziyarette tanışır. Eğitimini özel okullarda ve yurtdışında tamamlayan Latife Hanım, Atatürk için gelecekte görmek istediği modern Türk kadını imgesinin karşılığı olur.

İzmir’in ve Anadolu’nun Yunanlılardan kurtarılmasının ardından bu tanışlık 29 Ocak 1923’te evliliğe dönüşür. Bu nikâh, 1926’da yürürlüğe girecek olan Medeni Kanun’da yer alan resmi nikâhın ilk örneğidir. Gazi Mustafa Kemal Paşa ile Latife Hanım 5 Ağustos 1925 tarihine kadar evli kalırlar. Latife Hanım bu evlilik boyunca yapılan yurtiçi
gezilerde Atatürk’e eşlik eder, onunla birlikte Anadolu’yu dolaşır.

Latife Mustafa Kemal, Uşakizade Köşkü’nde başlayan ve Çankaya Köşkü’nde sonlanan bu evliliğe giden yolu, evlilik yıllarını ve Latife Hanım’ın Gazi’siz geçen 50 yıllık yaşantısını Uşakizade ailesinin, Atatürk ile Latife Hanım’ın o yıllarına tanık olan kişilerin ve bu konuda yapılan araştırmaların eşliğinde sergiliyor.

Ahmet Gürel (1950) Ankara’da doğdu. İnşaat Mühendisi olarak Devlet Su İşleri’nde çalıştı. 2002-2017 yılları  arasında Atatürk’ün Latife Hanım’la evlendiği Uşakizade Köşkü’nün kurucu müdürlüğünü yaptı. Türkiye’nin en büyük Atatürk fotoğrafları arşivlerinden birine sahip olan Gürel’in Atatürk temalı 15 kitabı ve 16 belgeseli bulunmaktadır.

Dr. Eren Akçiçek (1943) İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede  Gastroenteroloji ihtisası, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı’nda Tıp Tarihi doktorası yapmıştır. Atatürk temalı, birçok makalesi ve kitabı bulunmaktadır.

Yılı
: 2018
ISBN
: 9786052954263
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 328

Atatürk Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Ahmet Gürel Diğer Kitapları    Ahmet Gürel Kitapları