350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Namık Kemal’den Mektup Var

Namık Kemal’den Mektup Var
Tükendi Gelince Haber Verelim
Değerli okurlarımız, 14 Haziran saat 12:00’dan sonra verilen siparişler 20 Haziran’dan itibaren sırasıyla kargoya verilecektir.


Açıklama

“Bir mektup bir ruhtur, konuşan sesin o kadar sadık bir aksidir ki, hassas kimseler onu aşkın en kıymetli hazineleri arasında sayarlar.”
Honoré de Balzac

Namık Kemal, diğer pek çok özelliğinin yanında, edebiyat tarihimizde mektup türünün yerleşmesine ön ayak olan ve en çok mektup yazan ediplerin başında gelir; nitekim yazdığı mektupların sayısının on bin civarında olduğu tahmin edilmektedir. Baştan sona mücadelelerle geçip pek çok şeyi sığdırabildiği kısacık hayatının önemli bir kısmını, ailesinden, dostlarından, çevresinden ve İstanbul’dan uzakta geçirmek zorunda kalışının da sayının bu kadar kabarık oluşunda etkisi vardır şüphesiz.

Bu eserde yayımlanan, Namık Kemal’in talebelerinden ve yetiştirmelerinden olan Hüseyin Hilmi Paşa’nın evrakı arasından çıkmış mektuplar, dönemin entelektüel yapısı, aydınların konumu, üzerlerindeki siyasî baskı ve devletle ve birbirleriyle olan ilişkileri gibi konulara ışık tutuyorlar.

Namık Kemal’den Mektup Var’da günümüzde de yaşanan pek çok probleme, daha o zamandan dikkat çekildiği, Namık Kemal’in tarihin derinliklerinden hepimize seslendiği görülüyor.

Şimdi herkes kendisine yazıldığını düşündüğü mektubun zarfını açabilir artık…

Prof. Dr. Ali Akyıldız (1963) Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde ders vermekte, ayrıca İslâm Ansiklopedisi’nin Türk Tarihi ve Medeniyeti Heyetinde 1997 yılından beri müellif-redaktör olarak görev yapmaktadır. 2010 yılında Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü’nü alan yazarın daha önce yayımlanmış eserlerinden bazıları: Tanzimat Dönemi Osmanlı Merkez Teşkilâtında Reform (1993); Mümin ve Müsrif Bir Padişah Kızı: Refia Sultan (1998); Osmanlı Dönemi Tahvil ve Hisse Senetleri, “Ottoman Securities”, (Türkçe-İngilizce, 2001); Para Pul Oldu: Osmanlı’da Kâğıt Para, Maliye ve Toplum (2003); Osmanlı Bürokrasisi ve Modernleşme (2004); Haliç’te Seyrüsefer: Haliç Vapurları Şirketi (2007); Sürgün Sefir Sadullah Paşa (2011).

Prof. Dr. Azmi Özcan (1960) 2008’den bu yana Bilecik Üniversitesi rektörlüğü görevini sürdürmektedir. İslâm Ansiklopedisi’nin İslam Tarihi ve Medeniyeti, Türk Tarihi ve Medeniyeti ilim heyetleri üyesidir. Akademik çalışmalarını sömürgecilik tarihi, siyasi düşünceler tarihi, İslam dünyasında yenileşme ve fikir hareketleri ile Yakınçağ Osmanlı tarihi üzerinde yoğunlaştırmıştır. Yayımlanmış eserlerinden bazıları: Pan İslamizm, Osmanlı Devleti, Hindistan Müslümanları ve İngiltere (1877-1914) (1992); Abdülhamid ve Hilafet (1995); Indian Muslims, the Ottomans and Britain 1877-1924 (1997); Osmanlı Devletinde Din ve Vicdan Hürriyeti (ed.) (2000).

Yılı
: 2013
ISBN
: 9786053609469
Genişlik
: 16,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 280

Mektup Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Ali Akyıldız Diğer KitaplarıAli Akyıldız Kitapları