350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Sürgün Sefir Sadullah Paşa

Sürgün Sefir Sadullah Paşa
Tükendi Gelince Haber Verelim
Değerli okurlarımız, 14 Haziran saat 12:00’dan sonra verilen siparişler 20 Haziran’dan itibaren sırasıyla kargoya verilecektir.


Açıklama

Sürgün Sefir Sadullah Paşa

Osmanlı İmparatorluğu’nun Viyana sefiri Sadullah Paşa 18 Ocak 1891’in ilk saatlerinde doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamayarak hayata veda etmişti. Yer, Viyana’daki sefaret binasıydı. 53 yıllık hazin bir yaşam, Osmanlı diplomatlarında çok görülmeyen bir şekilde, intiharla noktalanmıştı.

Birikimli, dil bilen, ufku açık ve Avrupa’yı yakından tanıyan bir bürokrat olan Sadullah Paşa, 1860’lı yıllarda Bâbıâli Tercüme Odası’nda birlikte çalıştığı Namık Kemal ve Abdülhak Hâmid Bey, Maarif Nezareti’nde bir dönem birlikte görev yaptığı Cevdet Paşa gibi önemli edip ve yazarlarla dostluğunu hep korumuş, kendisi de Tanzimat dönemi edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olarak kabul edilmişti.

I. Abdülaziz’in hal’ edilip V. Murad’ın tahta çıkarılmasından sonra mâbeyn başkâtipliğine getirilen, II. Abdülhamid tahta çıktıktan sonra ise uzun yıllar hep yurtdışında görevlendirilen, Ayastefanos Muahedesi ve Berlin Konferansı gibi çok önemli diplomatik görevler üstlenen Sadullah Paşa ayarında bir bürokrat intihar noktasına nasıl gelmişti? “Sürgün sefir”in trajik sonunda Sultan II. Abdülhamid’in bir payı var mıydı?

Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın Sadullah Paşa hakkında bulabildiği tüm evrakları, arşiv belgelerini, yazıları, mektuplaşmaları tarayarak kaleme aldığı ve çeşitli soruların cevaplarını aradığı bu değerli biyografi çalışması, “Tanzimat dönemi aydınlarının bu ilginç ve fakat mazlum sima”sını tüm yönleriyle tanıtarak yakın tarihimizle ilgili önemli bir boşluğu dolduruyor.

Akyıldız’ın eserin sonuna eklediği Sadullah Paşa’nın tespit edilebilen bütün mektup, yazı ve şiirleri de Tanzimat döneminin bu önemli edibinin nesir ve şiir konusundaki kabiliyetini gözler önüne seriyor.

Prof. Dr. Ali Akyıldız Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde ders vermekte, ayrıca İslâm Ansiklopedisi’nin Türk Tarihi ve Medeniyeti Heyetinde 1997 yılından beri müellif-redaktör olarak görev yapmaktadır. 2010 yılında Halil İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü tarafından ilk kez verilen Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü’nü alan yazarın daha önce yayımlanmış eserlerinden bazıları: Tanzimat Dönemi Osmanlı Merkez Teşkilâtında Reform (1993, Türk Tarih Kurumu Teşvik Ödülü); Mümin ve Müsrif Bir Padişah Kızı: Refia Sultan (1998); Para Pul Oldu: Osmanlı’da Kâğıt Para, Maliye ve Toplum (2003; Bankacılık ve Finans Tarihi Yarışması’nda birincilik ödülü); Osmanlı Bürokrasisi ve Modernleşme (2004); Haliç’te Seyrüsefer: Haliç Vapurları Şirketi (2007).

Yılı
: 2011
ISBN
: 9786053601777
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 488

Osmanlı ve Öncesi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Ali Akyıldız Diğer KitaplarıAli Akyıldız Kitapları