Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Haliç’te Seyrüsefer – Haliç Vapurları Şirketi

Bundan tam 150 yıl önce, 1857 yılının ilk aylarında Tophane Müşiri Rodoslu Ahmed Fethi Paşa, birkaç küçük vapurla Haliç iskeleleri arasında yolcu taşımacılığına başladı. Böylece, İstanbul’un yakın geçmişinin önemli renklerinden Haliç vapurları, Altınboynuz sularında seyrüsefere çıktılar.

Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın Haliç Vapurları Şirketi’nin tarihini kuruluşundan 1941’de feshedilip bütün mal varlığının Devlet Denizyolları Umum Müdürlüğü’ne devredilmesine kadar uzanan süreçte takip ettiği bu eser, İstanbul’un şehiriçi ulaşım ve denizcilik tarihinin az bilinen bir sayfasına ışık tuttuğu gibi, kentin en eski bölgelerinden birinin sosyal manzarasındaki dönüşümleri de yansıtıyor.

Haliç Vapurları Şirketi serüveninin Kâğıthane eğlencelerinden Haliç’teki kayık yarışlarına, nüfus profilinin ve yaşam biçiminin değişmesinden denizin dolmasına, örgütlenen yolcuların şikâyet dilekçelerine kadar uzanan kâh sancılı kâh hüzünlü kâh mizahî hikâyesine bugün hemen hiçbiri var olmayan vapurların, insanların, sandalların, yitmiş bir zamanın fotoğrafları, resimleri, karikatürleri eşlik ediyor.

Yılı : 2007
ISBN : 9789944881166
Genişlik : 24,5
Yükseklik : 32,5
Sayfa Sayısı : 172


"Ali Akyıldız" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Namık Kemal’den Mektup Var

Namık Kemal’den Mektup Var

Ali Akyıldız
Etiket Fiyatı : 20.00 TL

14.40 TL

Sürgün Sefir Sadullah Paşa

Sürgün Sefir Sadullah Paşa

Ali Akyıldız
Etiket Fiyatı : 22.00 TL

15.84 TL