350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Haliç’te Seyrüsefer – Haliç Vapurları Şirketi

Haliç’te Seyrüsefer – Haliç Vapurları Şirketi
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Haliç’te Seyrüsefer – Haliç Vapurları Şirketi

Bundan tam 150 yıl önce, 1857 yılının ilk aylarında Tophane Müşiri Rodoslu Ahmed Fethi Paşa, birkaç küçük vapurla Haliç iskeleleri arasında yolcu taşımacılığına başladı. Böylece, İstanbul’un yakın geçmişinin önemli renklerinden Haliç vapurları, Altınboynuz sularında seyrüsefere çıktılar.

Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın Haliç Vapurları Şirketi’nin tarihini kuruluşundan 1941’de feshedilip bütün mal varlığının Devlet Denizyolları Umum Müdürlüğü’ne devredilmesine kadar uzanan süreçte takip ettiği bu eser, İstanbul’un şehiriçi ulaşım ve denizcilik tarihinin az bilinen bir sayfasına ışık tuttuğu gibi, kentin en eski bölgelerinden birinin sosyal manzarasındaki dönüşümleri de yansıtıyor.

Haliç Vapurları Şirketi serüveninin Kâğıthane eğlencelerinden Haliç’teki kayık yarışlarına, nüfus profilinin ve yaşam biçiminin değişmesinden denizin dolmasına, örgütlenen yolcuların şikâyet dilekçelerine kadar uzanan kâh sancılı kâh hüzünlü kâh mizahî hikâyesine bugün hemen hiçbiri var olmayan vapurların, insanların, sandalların, yitmiş bir zamanın fotoğrafları, resimleri, karikatürleri eşlik ediyor.

Yılı
: 2007
ISBN
: 9789944881166
Genişlik
: 24,5
Yükseklik
: 32,5
Sayfa Sayısı
: 172

Osmanlı ve Öncesi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Ali Akyıldız Diğer KitaplarıAli Akyıldız Kitapları