Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

1998’de UNESCO, AB ve Fatih Belediyesi’nin işbirliğiyle hem bölgedeki mimari dokunun hem de sakinlerinin birlikte korunmasını öngören bir koruma projesi başladı. Bu projeden önce Fener, Balat ve Ayvansaray adlarını ancak sakinleriyle meraklılarının bildiği, gözden uzak kalmış, çok katlı ve cumbalı küçük evlerinde kendi halinde insanların yaşadığı tarihi semtlerdi.
Roma döneminden günümüze dek yapılmış mütevazı anıtlarla ve sivil mimarlık eserleriyle örülü dokuları tarihi sit alanı olarak korunduğu için, bakımsızlıklarına rağmen, bu semtler son yıllarda daha geniş kesimlerin ilgisini çeker oldu. Mimari dokuları kadar, ziyaret edenlerin eski İstanbul’u kanlı canlı haliyle bulduğu kendine özgü çarşı pazarlarının ve eski usul komşuluğun önem taşıdığı sosyal yapılarının da bu ilgide payı büyük oldu.
Bu kadim semtlerin tarihine, bugününe ve geleceğine dair akademik makalelerin yer aldığı bu kitap, bölgenin tarihi ve sosyal değerlerini daha görünür kılarak, buralara yönelik kentsel yenileme projelerindeki sorunlu yaklaşımlara dikkat çekme yolunda bir adım.
Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı’ndan emeklidir. Osmanlı mimarisi, Dünya Mirası, koruma teknikleri ve kuramı konularında yayınları bulunmaktadır. Kentsel ve mimari koruma konusunda pek çok uygulaması vardır. ICOMOS Türkiye ve Europa Nostra-Türkiye üyesidir.
Prof. Dr. İclal Dinçer, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim üyesidir. Ekonomik coğrafya-politika-planlama ilişkileri ve koruma konularında pek çok projede imzası vardır. ICOMOS Türkiye üyesidir. Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Şahin, İÜ İktisat Fakültesi Uluslararası İktisat ve Gelişme İktisadı Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesidir. Neoliberal kent politikaları, kapitalizm ve yoksulluk üzerine yayınları vardır.
Fener-Balat-Ayvansaray sakinlerinin kentsel yenileme projesine itirazlarını dile getirdiği sivil toplum kuruluşlarının
yönetimlerinde görevler üstlenmiştir.

Yılı : 2016
ISBN : 9786053327851
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 472


"Neoliberal Kent Politikaları ve Fener-Balat-Ayvansaray" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Bu İşleri Kim Yapar?

Bu İşleri Kim Yapar?

Jane Wolfe
Etiket Fiyatı : 15.00 TL

11.25 TL

Kim Oynuyor?

Kim Oynuyor?

Jane Wolfe
Etiket Fiyatı : 15.00 TL

11.25 TL

Prenses ile Büyücü

Prenses ile Büyücü

Julia Donaldson
Etiket Fiyatı : 12.00 TL

9.00 TL

Karınca Yılı – Nora Defterleri

Karınca Yılı – Nora Defterleri

Claudia Mills
Etiket Fiyatı : 12.00 TL

9.00 TL

Medyayı Kurtarmak

Medyayı Kurtarmak

Julia Cagé
Etiket Fiyatı : 13.00 TL

9.75 TL

101 Ahlak İkilemi

101 Ahlak İkilemi

Martin Cohen
Etiket Fiyatı : 28.00 TL

21.00 TL

Kâtip Bartleby – Ciltli

Kâtip Bartleby – Ciltli

Herman Melville
Etiket Fiyatı : 23.00 TL

17.25 TL

Kâtip Bartleby

Kâtip Bartleby

Herman Melville
Etiket Fiyatı : 8.00 TL

6.00 TL