350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Neoliberal Kent Politikaları ve Fener-Balat-Ayvansaray

Neoliberal Kent Politikaları ve Fener-Balat-Ayvansaray
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Neoliberal Kent Politikaları ve Fener-Balat-Ayvansaray

1998’de UNESCO, AB ve Fatih Belediyesi’nin işbirliğiyle hem bölgedeki mimari dokunun hem de sakinlerinin birlikte korunmasını öngören bir koruma projesi başladı. Bu projeden önce Fener, Balat ve Ayvansaray adlarını ancak sakinleriyle meraklılarının bildiği, gözden uzak kalmış, çok katlı ve cumbalı küçük evlerinde kendi halinde insanların yaşadığı tarihi semtlerdi.
Roma döneminden günümüze dek yapılmış mütevazı anıtlarla ve sivil mimarlık eserleriyle örülü dokuları tarihi sit alanı olarak korunduğu için, bakımsızlıklarına rağmen, bu semtler son yıllarda daha geniş kesimlerin ilgisini çeker oldu. Mimari dokuları kadar, ziyaret edenlerin eski İstanbul’u kanlı canlı haliyle bulduğu kendine özgü çarşı pazarlarının ve eski usul komşuluğun önem taşıdığı sosyal yapılarının da bu ilgide payı büyük oldu.
Bu kadim semtlerin tarihine, bugününe ve geleceğine dair akademik makalelerin yer aldığı bu kitap, bölgenin tarihi ve sosyal değerlerini daha görünür kılarak, buralara yönelik kentsel yenileme projelerindeki sorunlu yaklaşımlara dikkat çekme yolunda bir adım.
Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı’ndan emeklidir. Osmanlı mimarisi, Dünya Mirası, koruma teknikleri ve kuramı konularında yayınları bulunmaktadır. Kentsel ve mimari koruma konusunda pek çok uygulaması vardır. ICOMOS Türkiye ve Europa Nostra-Türkiye üyesidir.
Prof. Dr. İclal Dinçer, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim üyesidir. Ekonomik coğrafya-politika-planlama ilişkileri ve koruma konularında pek çok projede imzası vardır. ICOMOS Türkiye üyesidir. Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Şahin, İÜ İktisat Fakültesi Uluslararası İktisat ve Gelişme İktisadı Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesidir. Neoliberal kent politikaları, kapitalizm ve yoksulluk üzerine yayınları vardır.
Fener-Balat-Ayvansaray sakinlerinin kentsel yenileme projesine itirazlarını dile getirdiği sivil toplum kuruluşlarının yönetimlerinde görevler üstlenmiştir.

Yılı
: 2016
ISBN
: 9786053327851
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 472

Antropoloji ve Kültürel İncelemeler Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Neoliberal Kent Politikaları ve Fener-Balat-Ayvansaray Diğer KitaplarıNeoliberal Kent Politikaları ve Fener-Balat-Ayvansaray Kitapları