Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

1998’de UNESCO, AB ve Fatih Belediyesi’nin işbirliğiyle hem bölgedeki mimari dokunun hem de sakinlerinin birlikte korunmasını öngören bir koruma projesi başladı. Bu projeden önce Fener, Balat ve Ayvansaray adlarını ancak sakinleriyle meraklılarının bildiği, gözden uzak kalmış, çok katlı ve cumbalı küçük evlerinde kendi halinde insanların yaşadığı tarihi semtlerdi.
Roma döneminden günümüze dek yapılmış mütevazı anıtlarla ve sivil mimarlık eserleriyle örülü dokuları tarihi sit alanı olarak korunduğu için, bakımsızlıklarına rağmen, bu semtler son yıllarda daha geniş kesimlerin ilgisini çeker oldu. Mimari dokuları kadar, ziyaret edenlerin eski İstanbul’u kanlı canlı haliyle bulduğu kendine özgü çarşı pazarlarının ve eski usul komşuluğun önem taşıdığı sosyal yapılarının da bu ilgide payı büyük oldu.
Bu kadim semtlerin tarihine, bugününe ve geleceğine dair akademik makalelerin yer aldığı bu kitap, bölgenin tarihi ve sosyal değerlerini daha görünür kılarak, buralara yönelik kentsel yenileme projelerindeki sorunlu yaklaşımlara dikkat çekme yolunda bir adım.
Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı’ndan emeklidir. Osmanlı mimarisi, Dünya Mirası, koruma teknikleri ve kuramı konularında yayınları bulunmaktadır. Kentsel ve mimari koruma konusunda pek çok uygulaması vardır. ICOMOS Türkiye ve Europa Nostra-Türkiye üyesidir.
Prof. Dr. İclal Dinçer, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim üyesidir. Ekonomik coğrafya-politika-planlama ilişkileri ve koruma konularında pek çok projede imzası vardır. ICOMOS Türkiye üyesidir. Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Şahin, İÜ İktisat Fakültesi Uluslararası İktisat ve Gelişme İktisadı Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesidir. Neoliberal kent politikaları, kapitalizm ve yoksulluk üzerine yayınları vardır.
Fener-Balat-Ayvansaray sakinlerinin kentsel yenileme projesine itirazlarını dile getirdiği sivil toplum kuruluşlarının
yönetimlerinde görevler üstlenmiştir.

Yılı : 2016
ISBN : 9786053327851
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 472


"Neoliberal Kent Politikaları ve Fener-Balat-Ayvansaray" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Karabasan Manastırı

Karabasan Manastırı

Thomas Love Peacock
Etiket Fiyatı : 12.00 TL

9.00 TL

Bahar Noktası

Bahar Noktası

William Shakespeare
Etiket Fiyatı : 10.00 TL

7.50 TL

Atık Küre

Atık Küre

Rob Hengeveld
Etiket Fiyatı : 34.00 TL

25.50 TL

Aztek Bileziği – Jaguar Maceraları

Aztek Bileziği – Jaguar Maceraları

Tamsin Cooke
Etiket Fiyatı : 12.00 TL

7.80 TL

Leblebi ve Büyük Sır

Leblebi ve Büyük Sır

Tor Freeman
Etiket Fiyatı : 12.00 TL

7.80 TL

Çıkartmalı Kıyafetlerle Tekboynuzlar

Çıkartmalı Kıyafetlerle Tekboynuzlar

Fiona Watt
Etiket Fiyatı : 28.00 TL

18.20 TL