400 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
400 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Birinci Dünya Savaşı’nda İstanbul’a Yapılan Hava Saldırıları

Birinci Dünya Savaşı’nda İstanbul’a Yapılan Hava Saldırıları

Etiket Fiyatı : 100.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

65.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Birinci Dünya Savaşı’nda İstanbul’a Yapılan Hava Saldırıları

Savaşlarda büyük şehirler ve özellikle başkentler her zaman çekici hedeflerdir. Bu hedeflere ulaşmayı mümkün kılan değişim ilk kez Birinci Dünya Savaşı’nda yaşanır. Havacılığın gelişimiyle, cepheden uzakta olan başkentler ilk kez açık hedeflere dönüşür. İstanbul’a ilk hava saldırısı 1916 yılında yapılır. Savaşın sonunun göründüğü, barış ümitlerinin yükseldiği döneme rastlayan 1918 yılı Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında İstanbul havadan yoğun bir bombardımana tutulur. Birinci Dünya Savaşı tarihini anlatan geniş kapsamlı Türk tarih çalışmalarında İstanbul’a yapılan hava saldırılarından sınırlı olarak bahsedilmektedir. Bu çalışmada İstanbul’a ilk bombardımanın ne zaman yapıldığı, toplam kaç hava saldırısının düzenlendiği, insan kayıplarının ve maddi hasarın boyutunun ne olduğu, şehri korumak için ne gibi önlemler alındığı ve halkın günlük yaşamının bu saldırılardan nasıl etkilendiği detaylı olarak anlatılıyor.

Birinci Dünya Savaşı’nda İstanbul’a Yapılan Hava Saldırıları kitabında, ulusal ve uluslararası arşiv belgeleri tarafsız bir gözle, dönemin yerli ve yabancı basınının titizlikle incelenmesiyle ele alınıyor.

Emin Kurt (1971) Hava Harp Okulu’ndan mezun oldu. Hava Kuvvetleri Tarihçe Şube Müdürlüğü, Genelkurmay  Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Daire Başkanlığı Türk Askeri Tarih Komisyonu Genel Sekreterliği, Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi Komutanlığı görevlerinde bulundu. Hava Kuvvetleri tarihi konusunda kitap, makale ve belgesel çalışmaları bulunmaktadır. Yüksek lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde tamamladı. Aynı enstitüde doktora eğitimine devam etmektedir.

Mesut Güvenbaş (1975) Ankara Üniversitesi Arşiv Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Gazi Üniversitesi’nde tamamladı. Halen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Tıp Tarihi ve Etik alanında doktora eğitimini sürdürmektedir.

Yılı
: 2018
ISBN
: 9786052953693
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 432

Dünya Tarihi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Emin Kurt Diğer Kitapları    Emin Kurt Kitapları