Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Modern İran Tarihi

“Ervand Abrahamian, Tocqueville’in Fransa için yaptığını, İran için gerçekleştirmiş.” Edward Mortimer, Salzburg Küresel Semineri Başkan Yardımcısı

İran 20. yüzyıla öküz ve tahta sabanla girdi. Yüzyıldan çıktığında çelik fabrikaları, trafik kazaları sayısında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olma ünü ve pek çoklarını dehşete düşüren bir nükleer programı vardı. Modern İran Tarihi, doğu komşumuzda 20. yüzyılda yaşanan ve ülkemizle hem ilginç farklılıklar, hem de düşündürücü benzerlikler gösteren bu inanılmaz değişimin öyküsünü anlatıyor.
Ervand Abrahamian, esas olarak, 20. yüzyıl İran’ının siyasal tarihine odaklanıyor: Kaçarlar döneminden Rıza Şah’a, Musaddık’tan darbelere, CIA ve MI6 komplolarına, en sonunda da Humeyni’ye, İslam Devrimi’ne ve İslam Cumhuriyeti’ne kadar uzanan süreci, bugüne bağlanan neden-sonuç ilişkileri içinde gözler önüne seriyor. Üstelik bunu, ancak konuyu çok iyi bilen bir uzmanın sahip olabileceği özlü bir anlatımla, okuyucuyu hiç sıkmadan yapmayı başarıyor. İran yakın tarihi ve İran siyaset sahnesinin 20. yüzyıldaki en önemli aktörleri hakkında aradığınız temel bilgilere İngilizcesi Cambridge University Press tarafından yayımlanmış bu kitap aracılığıyla kolayca ulaşacaksınız.

Ervand Abrahamian, City University of New York bünyesindeki Baruch College and Graduate Center’da tarih profesörüdür. Yayımlanmış bazı eserleri: The Iranian Mojahedin (1989), Khomeinism (1993), Tortured Confessions (1999).

 

İÇİNDEKİLER

Harita ve Resimler

Tablolar ve Şekiller

Kronoloji

Sözlükçe

Modern İran Siyasetinde Kim Kimdir

Önsöz

Giriş

I

“Hanedanlık Zorbaları”:

Kaçarların Egemenliğinde Devlet ve Toplum

II

Reform, Devrim ve Büyük savaş

III

Rıza Şah’ın Demir Yumruğu

IV

Milliyetçi ara Dönem

V

Muhammed Rıza Şah’ın Beyaz Devrimi

VI

İslam Cumhuriyeti

Notlar

Kaynakça

Dizin

Çevirmen : Dilek Şendil
Orijinal Adı : A History of Modern Iran
Yılı : 2009
ISBN : 9789944885676
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 285


"Ervand Abrahamian" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.