Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

İpek Yolu Mutfağı – Ortadoğu ve Ötesinden Yemek Tarifleri

Birbirinden sürekli etkilenmiş ülke mutfaklarıyla Ortadoğu etkileyici bir yemek kültürüne ev sahipliği yapar. Mezeler, çorbalar, fırın yemekleri, kebaplar, salatalar ve tatlıların süslediği sofralar bu kültürün merkezinde yer alır. İran doğumlu İngiliz şef Sabrina Ghayour’a Observer Food Monthly 2014 yılı en iyi yemek kitabı ödülünü kazandıran İpek Yolu Mutfağı bu zenginliği 100 özgün tarifle sunuyor.

Tanıdık tatların hemen yanı başımızdaki muhteşem lezzetlerle olağanüstü birlikteliği sizleri bekliyor…

İçindekiler

  • Mezeler ve paylaşım tabakları
  • Ekmekler ve tahıllar
  • Çorbalar, yahniler ve güveçler
  • Fırın ve ızgara yemekleri
  • Salatalar ve sebzeler
  • Tatlılar
  • Dizin
  • Teşekkür

Sabrina Ghayour : Ortadoğu yemek âleminin yükselen yıldızı Sabrina Ghayour şef, yemek yazarı ve Londra’da İran ve Ortadoğu lezzetlerinin sunulduğu yemek gecelerinin İran doğumlu karizmatik ev sahibidir. Aşçılık okullarında ve yemekle ilgili özel günlerde dersler vermektedir. The Modern Pantry’den Anna Hansen ve Grain Store’dan Bruno Loubet gibi şeflerle birlikte çalışmıştır.

 

The Times, The Sunday Times, Evening Standard, Guardian, Independent, Telegraph, Delicious, Sainsbury’s Magazine ve BBC Good Food gibi gazete ve dergiler Sabrina’yı sayfalarına taşımıştır. İpek Yolu Mutfağı ilk kitabıdır.

Önsöz

Batı ülkelerinde yaşayanlar için Ortadoğu yemekleri bir gizem bulutunun ardına saklanmış gibidir. Egzotik ve meçhul olarak algılanırlar. Oysa bu, bütünüyle dışarıdan bakan birinin görüşleridir. O saf ve katışıksız mutfağın doğru yansıması olmadığını çok iyi biliriz…

Çevirmen : Meltem Savcı
Orijinal Adı : Persiana
Yılı : 2015
ISBN : 9786053324843
Genişlik : 19,5
Yükseklik : 25,5
Sayfa Sayısı : 240


"Sabrina Ghayour" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.