350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Transhümanist Devrim

Transhümanist Devrim

Etiket Fiyatı : 100.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

75.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Transhümanist Devrim

Transhümanist Devrim – Tekno-Tıp Ve Dünyanın Überleşmesi Hayatlarımızı Nasıl Altüst Edecek?

Transhumanist Devrim’de Luc Ferry iç içe geçip birbirini tamamlayan ve yakın geleceğe damgasını vuracak dört temel teknolojinin insanlığın önüne çıkaracağı olanakları ve yeni risk unsurlarını değerlendiriyor: nanoteknolojiler, biyoteknolojiler, enformatik (büyük veri ve nesnelerin interneti) ve bilişsel bilim (yapay zekâ).

Tıp alanındaki gelişmeler ABD’de transhümanizm adı altında ortaya çıkan ve web dünyasının Google gibi devleri tarafından desteklenen bir ideolojinin etki alanını genişletecek şekilde ilerliyor. Amaç, tedaviye yönelik onarıcı tıbbın çok ötesine geçmek; en son bilimsel araçlar ve muazzam teçhizatlar yardımıyla insanlık durumunu “yükseltmek”, insan ömrünü ve gençliği mümkün mertebe uzatmak, genetik mühendisliğiyle nesilden nesile aktarılan genlere müdahale etmek ve son noktada insan-makine hibritleri üreterek “insan sonrası” çağını başlatmak.

Ekonomi alanında ise bağlı nesneler, sosyal ağlar ve büyük veri gibi yeni olanakları, yani transhümanizmin harekete geçirdiği teknolojilerin bir kısmını hizmet olarak sunan Uber, BlaBlaCar, Airbnb ve benzeri uygulamalar taksilerle, otellerle veya büyük mağazalarla rekabet eder hale geldiler. Meslek sahiplerinin aradan çıkarılarak şahıslar arası ilişkiler kurulmasına dayanan bu “paylaşım ekonomisinin” transhümanist ideolojiyle derin bağları olduğuna dikkat çeken Ferry’ye göre her iki durumda da söz konusu olan sosyaldemokrasiye bulanmış belli bir liberalizm, hatta bireylere dayatılan geleneklerin ve mirasların ağırlığından ne pahasına olursa olsun kurtulmak isteyenleri yanına çeken saf ve katı bir ultraliberalizmdir.

Luc Ferry (1951) Felsefeci olarak adını 1985’te Alain Renaut ile birlikte yayımladıkları ve Bourdieu, Lacan, Derrida ve Foucault gibi “postmodern” yazarları eleştirdikleri La Pensee 68 adlı kitapla duyurdu. 2002-2004 yılları arasında Fransa’da Milli Eğitim bakanlığı da yapan Ferry ayrıca L’Express, Le Point gibi dergilerde köşe yazarlığı da yapmıştır. Yayınevimizden yayımlanmış diğer kitapları: Gençler İçin Batı Felsefesi (2007), Gençler İçin Yunan Mitolojisi (2022).

Çevirmen
Orijinal Adı
: La Révolution Transhumaniste
Orijinal Dili
: Fransızca
Kağıt Bilgisi
: 3. Hamur
Yılı
: 2023
ISBN
: 9786254293436
Genişlik
: 13
Yükseklik
: 21,5
Sayfa Sayısı
: 192

21.Yüzyıl Kitaplığı Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Luc Ferry Diğer KitaplarıLuc Ferry Kitapları