400 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
400 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Homo Esteticus – Demokrasi Çağında Beğeninin İcadı

Homo Esteticus – Demokrasi Çağında Beğeninin İcadı

Etiket Fiyatı : 190.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

123.50  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Homo Esteticus – Demokrasi Çağında Beğeninin İcadı

Luc Ferry Homo Esteticus’ta, modern felsefenin doğuşunu estetik tarihi çerçevesinde anlatıyor. Ferry’ye göre modern çağ, estetik alanda öznel beğeninin ortaya çıkması, siyasal alanda ise toplumsal sözleşme modellerinin ve akılcı siyaset felsefesinin doğuşuyla birlikte tanımlanır. 20. yüzyıl sanatçılarının özerklikten ziyade bireyselliği ön plana çıkardığı “postmodern uğrak” ise avangart akımları beraberinde getirir.

Aydınlanma ile birlikte, kaynağı ilahi otorite olan ve değişmez bir değerler düzenini yansıtan sanat ve dünya görüşüne ağır bir darbe indirildi. Otonomiye dayanan akılcı bir etik kurma girişimlerine sahne olan bu dönemde, estetik ve kişisel zevk öne çıktı. Hemen ardından, 20. yüzyılda bireyselliğin otonominin önüne geçtiği yeni bir hareket başladı. Evrensel bir aklın bağlarından sıyrılmanın gerekli olduğunun vurgulandığı bu akımın başını Nietzsche çekti.

Luc Ferry işte tam bu noktada postmodernizmin sivri uçlarına karşı çıkarak akli standartlar ve sanatsal özgürlük arasında bir denge kurulması gereğinin altını çiziyor.

Özellikle Kant ve Hegel estetiğini derinlikli ve karşılaştırmalı bir şekilde ele alan Homo Esteticus, estetik alanında önemli bir boşluğu dolduruyor.

Çevirmen
Orijinal Adı
: L’invention du Goût À L’âge Démocratique
Orijinal Dili
: Fransızca
Kağıt Bilgisi
: 3. Hamur
Yılı
: 2024
ISBN
: 9786254297076
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 288

Felsefe Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Luc Ferry Diğer KitaplarıLuc Ferry Kitapları