Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Yaşlı Cato veya Yaşlılık Üzerine

Cicero (MÖ 106–MÖ 43) : Romalı büyük devlet adamı, hatip ve düşünür. Gençliğinde felsefe ve hukuk eğitimi aldı. Hitabet sanatındaki ustalığıyla consul’lüğe dek yükseldi. Roma’yı birey, geleneksel toplum düzeni ve devlet üçgeninde ele alan konuşmaları, felsefi ve teknik eserleriyle her çağın insanını etkilemeyi başarmıştır.
Cicero ölümünden bir yıl önce kaleme aldığı Yaşlı Cato Veya Yaşlılık Üzerine’yi yazdığında 62 yaşındaydı. Eserini Platon’u örnek alarak diyalog biçiminde kurgulamış, esas konuşmacı olarak da Latin edebiyatında Büyük Bilge olarak anılan Marcus Porcius Cato’yu seçmiştir. Cicero, Cato’nun şahsında yaşlılığın da çocukluk, gençlik, olgunluk gibi insan ömrünün doğal bir aşaması olduğuna, bu çağı bir yük gibi görmemek gerektiğine dair görüşlerini dile getirir.
C. Cengiz Çevik (1983) İ.Ü. Latin Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu ve aynı bölümde doktora eğitimine devam ediyor. Eskiçağ’da siyaset ve felsefe ilişkisi üzerine akademik çalışmalarını sürdürüyor, Latince klasik metinleri Türkçeye çeviriyor. Başlıca çevirileri şunlardır: (Cicero) Yükümlülükler Üzerine, Yasalar Üzerine, Devlet Üzerine, (Copernicus) Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine, (Horatius) Ars Poetica.

Marcus Tullius Cicero’nun Yaşamı Üzerine

Cicero MÖ 106 yılının Ocak ayında, Roma’nın 100 km güneydoğusunda bulunan Arpinum kasabasında doğdu. Cicero’nun gençliğinde Roma’da kültürlü olmak, anadil Latincenin yanında Yunancayı da bilmek demekti. Dolayısıyla Cicero da çoğu çağdaşı gibi genç yaşta Yunan filozof ve tarihçilerinin düşüncelerini içeren metinlerle karşılaştı ve onlar üzerinde çalıştı…

Çevirmen : C. Cengiz Çevik
Dili : LATİNCE
Yılı : 2017
ISBN : 9786053329862
Genişlik : 12,5
Yükseklik : 20,5
Sayfa Sayısı : 80


"Cicero" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Dostluk Üzerine

Dostluk Üzerine

Cicero
Etiket Fiyatı : 10.00 TL

7.50 TL

Tukendi Dostluk Üzerine – Ciltli

Dostluk Üzerine – Ciltli

Cicero
Etiket Fiyatı : 28.00 TL

21.00 TL

Yasalar Üzerine

Yasalar Üzerine

Cicero
Etiket Fiyatı : 12.00 TL

9.00 TL

Tukendi Yasalar Üzerine – Ciltli

Yasalar Üzerine – Ciltli

Cicero
Etiket Fiyatı : 27.00 TL

20.25 TL

Tukendi Yükümlülükler Üzerine Ciltli

Yükümlülükler Üzerine Ciltli

Cicero
Etiket Fiyatı : 22.00 TL

16.50 TL

Yükümlülükler Üzerine

Yükümlülükler Üzerine

Cicero
Etiket Fiyatı : 16.00 TL

12.00 TL