Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Yasalar Üzerine – Ciltli

Cicero (MÖ 106 – MÖ 43): Romalı büyük devlet adamı, hatip ve düşünür. Gençliğinde felsefe ve hukuk eğitimi aldı. Hitabet sanatındaki ustalığıyla consul’lüğe dek yükseldi. Roma’yı birey, geleneksel toplum düzeni ve devlet üçgeninde ele alan konuşmaları, felsefi ve teknik eserleriyle her çağın insanını etkilemeyi başarmıştır.
Devlet Üzerine isimli eserinin devamı olan Yasalar Üzerine Platon’un Yasalar isimli eseriyle benzerlikler taşır.
Diyalog tekniğini kullanan eser, hukukun doğal kaynaklarını, yasaların nasıl düzenlenmesi gerektiğini, sınıflar arasında toplumsal uyumun nasıl sağlanabileceğini ele alır. Hukukun doğal kaynaklarını ele aldığı ilk kitabı, dönemin dinî uygulamalarına ve yasalarına, makamların görevlerine dair görüşler izler.
C. Cengiz Çevik (1983): İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Antik Roma’nın klasik Latincesi, Roma kültürü ve tarihi konularında çalışmalarını sürdürüyor. Ortaçağ ve Yeniçağ felsefecilerinden fragmanlar çeviriyor. Francis Bacon’ın Sermones Fideles Sive Interiora Rerum ve De Sapientia Veterum adlı eserlerinin çevirileri üzerinde çalışıyor.Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine ilk kez Latince aslından eksiksiz olarak çevirdi. Cicero’nun Yükümlülükler Üzerine isimli eserini de Türkçeye kazandırdı.

Marcus Tullius Cicero’nun Yaşamı Üzerine

Cicero MÖ 106 yılının Ocak ayında, Roma’nın 100 km güneydoğusunda bulunan Arpinum kasabasında doğdu. Cicero’nun gençliğinde Roma’da kültürlü olmak, anadil Latincenin yanında Yunancayı da bilmek demekti. Dolayısıyla Cicero da çoğu çağdaşı gibi genç yaşta Yunan filozof ve tarihçilerinin düşüncelerini içeren metinlerle karşılaştı ve onlar üzerinde çalıştı…

Çevirmen : C. Cengiz Çevik
Orijinal Adı : De Legibus
Dili : Latince
Özellikleri : Ciltli
Yılı : 2016
ISBN : 9786053328872
Genişlik : 12,5
Yükseklik : 20,5
Sayfa Sayısı : 152


"Cicero" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Dostluk Üzerine

Dostluk Üzerine

Cicero
Etiket Fiyatı : 10.00 TL

7.20 TL

Tukendi Dostluk Üzerine – Ciltli

Dostluk Üzerine – Ciltli

Cicero
Etiket Fiyatı : 28.00 TL

20.16 TL

Yaşlı Cato veya Yaşlılık Üzerine

Yaşlı Cato veya Yaşlılık Üzerine

Cicero
Etiket Fiyatı : 9.00 TL

6.48 TL

Yasalar Üzerine

Yasalar Üzerine

Cicero
Etiket Fiyatı : 12.00 TL

8.64 TL

Tukendi Yükümlülükler Üzerine Ciltli

Yükümlülükler Üzerine Ciltli

Cicero
Etiket Fiyatı : 22.00 TL

15.84 TL

Yükümlülükler Üzerine

Yükümlülükler Üzerine

Cicero
Etiket Fiyatı : 16.00 TL

11.52 TL